Şubat 2021 Yeterlilik Sınavı Kayıt Süreci

BU BİLGİLENDİRME ŞU ANDA HAZIRLIK SINIFINDA DERS ALAN ÖĞRENCİLERİMİZİ İLGİLENDİRMEMEKTEDİR. Şu anda hazırlık derslerine devam eden öğrencilerimizden dönem içi başarı durumları sonucunda sınava girmeye hak kazananlar için ilerleyen bir tarihte ayrı bir duyuru yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin sınav platformunda hesap açmaları gerekecek olup bu konuda izlemesi gereken adımlar daha sonra yapılacak duyurularda bildirilecektir.

2020-2021 Güz Dönemi Sonu İngilizce Yeterlilik Sınavı 08 Şubat 2021 - Saat 10:00'da çevrim içi olarak tek oturum halinde gerçekleştirilecektir. Sınav başvuruları 20 Ocak 2021 tarihinde başlayacak, 28 Ocak 2021 Saat 17:00'de bitecektir. 

Sınav Kayıt Süreci

Şubat 2021 İngilizce Yeterlilik Sınavı’na kayıt süreci elma.itu.edu.tr üzerinde hesap oluşturma ve ardından www.sis.itu.edu.tr üzerinden başvuru yapma şeklinde iki farklı aşamadan oluşmaktadır. Sınava girebilmek için her iki aşamanın da doğru bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Lütfen aşağıda yer alan bilgilendirme metninin tamamını dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Adayların www.sis.itu.edu.tr üzerinden sınav başvurusu yapmadan önce Elma çevrim içi sınav platformunda hesap açmaları gerekmektedir. Söz konusu platformda hesap oluşturma aşamasında sizden bir e-posta adresi girmeniz istenecektir. Elma platformuna girmeniz gereken e-posta adresi SİS üzerinde yapacağınız başvuru türüne göre değişmektedir:

1.  “İTÜ Lisans Beklemeli Öğrenci”, “İTÜ Yüksek Lisans Beklemeli Öğrenci”, “DİĞER 1 (HAZIRLIK OLMAYAN YA DA LİSANS BEKLEMELİ OLMAYAN İTÜ ÖĞRENCİLERİ)” türlerinde başvuru yapıyorsanız, sınavda otomatik olarak mevcut İTÜ e-posta adresiniz kullanılacağı için Elma platformunda mevcut İTÜ e-posta adresiniz ile hesap açmanız gerekmektedir.

2.  “Yüksek Lisans Başvurusu Yapmış Olan Aday” olarak sınava girecek olmanız halinde, daha önce yüksek lisans başvurusu yaparken verdiğiniz e-posta adresiniz yeterlilik sınavında da otomatik olarak kullanılacağı için bu e-posta adresiniz ile Elma platformunda hesap açmanız gerekmektedir.

3. “DİĞER 2 (İTÜ DIŞI ÖĞRENCİLER)” türünde sınav başvurusu yapacak olmanız halinde Elma platformunda kendinize ait herhangi bir e-posta adresiyle hesap açmanız ve aynı e-posta adresini sınav başvurusu sırasında SİS üzerindeki e-posta alanına girmeniz gerekmektedir.

 * Elma hesabı ve SİS üzerindeki e-posta adresleri farklı olan adaylar sınava katılamayacaklardır.

Elma hesabı oluştururken takip edilmesi gereken adımlar için tıklayınız.

Elma hesabı oluşturduktan sonra http://www.sis.itu.edu.tr/onkayitlar/english_exam/ üzerinden sınav başvurusu yapmanız ve başvuru türüne göre ücretinizi zamanında yatırmanız gerekmektedir. Ayrıntılı bilgileri http://www.sis.itu.edu.tr/onkayitlar/english_exam/ sınav başvurusu sayfasında bulabilirsiniz.

Yeterlilik Sınavı Sistem Gereksinimleri

 • Sınava bilgisayar üzerinden güncel sürümlü Chrome tarayıcısı ile girilmesi gerekmektedir.
 • Tarayıcı üzerinde pop-up’lara izin verilmesi gerekmektedir. Talimatlar için tıklayınız.
 • Sınav aynı anda yalnızca tek pencerede açık olmalıdır. Herhangi bir problem durumunda (sayfanın eksik yüklenmesi, internet kopması, elektrik kesilmesi vb.) mevcut pencereyi kapatıp tekrar giriş yapıp sınava kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 • Listening bölümü için kulaklık veya hoparlör gerekmektedir.
 • Sınavda VPN kullanılmamalıdır.


Yeterlilik Sınavı Kuralları

 • Sınav, belirtilen günde saat 10:00’da erişime açılacak olup, saat 12:00’de kapanacaktır.​
 • Sınava geç giriş yapılması, adaylara kullanabilecekleri sınav süresinde kayıp olarak yansıyacaktır.​
 • Sınav sorularının cevaplanması tamamlanmadan sınav süresinin bitmesi durumunda mevcut cevaplarınız otomatik olarak kaydedilecektir.
 • Sınav yazılımının arayüzü İngilizce'dir.
 • Sınavda geçilen sorulara geri dönmek mümkün değildir. Reading bölümünde her soruyla beraber ilgili Reading metni görüntülenecektir.
 • Listening sırasında not alabilmeniz için yanınızda müsvedde kağıdı ve kalem bulundurmanız gerekmektedir. Dinleme metninde geçecek önemli başlıklar dinlemeyi yaptığınız ekranda yer alacaktır.​​
 • Elektrik veya internet kesintisi gibi teknik nedenlerden dolayı bağlantısı kopan adaylar sisteme yeniden giriş yapabilirse sınavına kaldığı yerden devam edebilecektir.
 • Sınav sırasında teknik problemler nedeniyle sınavı tamamlayamayan veya sınava giremeyen öğrenciler için 11 Şubat 2021 Saat 10:00'da yine çevrim içi olarak tek oturum halinde telafi sınavı yapılacaktır.
 • Sınav sırasında kayıt altına alınan veriler gerektiği durumlarda üniversitenin yetkili komisyonunca incelenecektir. Bu incelemelerde; kopya çekme, kopya verme, aldatma, yanıltma gibi öğrencilik duruşuna uymayan davranışlar tespit edilirse, ilgili eylemde bulunan öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacaktır ve haklarında Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'ne göre işlem yapılacaktır.
 • Sınav tek oturum halinde gerçekleştirileceğinden toplamda 100 üzerinden 60 ve üzeri alan lisans öğrencileri başarılı sayılırlar. ​
 • Sınava giren öğrenciler sınav kurallarını kabul etmiş sayılırlar.

  

Sınav İçeriği

Online sınavda uygulanacak olan içerik ve süre dağılımları tabloda gösterildiği gibidir.

İTÜ YDY Yeterlilik Sınavı Soru Dağılımları

Soru Sayısı

Soru Puanı

Toplam Puan

Language Comprehension

10

1.5

15

Reading Comprehension

15

3

45

Listening

5

4

20

Writing

1*

20

20

Toplam

100

Toplam Süre (dakika)

120

* Writing bölümünde öğrencilerimizden Essay olarak Introduction ve Body 1 paragraflarını yazmaları istenecektir. Öğrencilerimizden toplamda 125-150 kelime yazmaları istenecektir.


Daha önce çıkmış İngilizce Yeterlilik Sınavı soruları için tıklayın.

Yeterlilik Sınavında ve öncesinde karşılaştığınız sorunlarla ilgili yardım bileti oluşturarak destek alabilirsiniz. Söz konusu işlem için http://yardim.itu.edu.tr/ adresinden Yabancı Diller Yüksekokulu > İngilizce Yeterlilik Sınavı > Sınavla İlgili Sorular kategorisi üzerinden bilet oluşturabilirsiniz.

LÜTFEN SINAV SÜRECİNDE YAPILACAK DUYURULARI DEVAMLI OLARAK BU WEB SİTESİ ÜZERİNDEN TAKİP EDİNİZ.

Yabancı Diller Yüksekokulu